Hackberry, Starks advance at state softball tournament - KPLC 7 News, Lake Charles, Louisiana

Hackberry, Starks, Fairview advance at state softball tourney (with results and schedules)

Posted: Updated:
(Source: LHSAA) (Source: LHSAA)
SULPHUR, LA (KPLC) -

Starks, Hackberry and Fairvew cruised to easy wins Friday at the Fast Pitch 56 state softball tournament in Sulphur.

The Lady Mustangs, the three-time defending state champions, will face Kilbourne at 11 a.m. while the Lady Panthers will play Northside Christian at 11 a.m. Saturday in the semifinal round of the Class C playoffs.

In Class B, Fairview beat Glenmora in a quarterfinal and will face top-seeded Florien at 11 a.m. Saturday in a semifinal.

In other local action Friday, DeQuincy lost to Riverside in a Class 2A quarterfinal.

The three-round tournament ends Saturday at Frasch Park in Sulphur.

Updated scores and schedules can be found below.

 

Fast Pitch 56 Schedule

* -- home team

Class 5A

Friday's Games

Quarterfinals

Live Oak 3, Alexandria 1

Ouachita Parish 11, East Ascension 10

Pineville 8, St. Amant 1

Denham Springs 9, Mt. Carmel 8

Saturday's Games

Semifinals

No. 9 Pineville vs. *No. 5 Denham Springs, 1 p.m. (Field 15)

No. 3 Live Oak vs. *No. 2 Ouachita Parish, 1 p.m. (Field 14)

Championship

No. 9 Pineville-No. 5 Denham Springs winner vs. No. 3 Live Oak-No. 2 Ouachita Parish winner, 7 p.m. (Field 16)

 

Class 4A

Friday's Games

Quarterfinals

West Ouachita 7, Ursuline Academy v5

St. Thomas More 5, Ellender 1

Vandebilt Catholic 15, Rayne 0

North DeSoto 19, Benton 1

Saturday's Games

Semifinals

No. 17 West Ouachita vs. *No. 4 St. Thomas More, 1 p.m. (Field 13)

*No. 3 Vandebilt Catholic vs. No. 15 North DeSoto, 1 p.m. (Field 16)

Championship

No. 17 West Ouachita-No. 4 St. Thomas More winner vs. No. 3 Vandebilt Catholic-No. 15 North DeSoto winner, 7 p.m. (Field 14)

 

Class 3A

Friday's Games

Quarterfinals

John Curtis 3, Evangel Christian 1

Notre Dame 8, Buckeye 2

Jena 13, Brusly 8, 8 innings

North Vermilion 13, Kaplan 4

Saturday's Games

Semifinals

*No. 1 John Curtis vs. No. 4 Notre Dame, 1 p.m. (Field 17)

No. 11 Jena vs. *No. 7 North Vermilion, 1 p.m. (Field 18)

Championship

No. 1 John Curtis-No. 4 Notre Dame winner vs. No. 11 Jena-No. 7 North Vermilion winner, 7 p.m. (Field 15)

 

Class 2A

Friday's Games

Quarterfinals

Oak Grove 7, Many 4

Riverside 5, DeQuincy 1

Menard 10, Fisher 0, 6 innings

Calvary Baptist 7, Delcambre 0

Saturday's Games

Semifinals

*No. 1 Oak Grove vs. No. 5 Riverside, 11 a.m. (Field 13)

No. 3 Menard vs. *No. 2 Calvary Baptist, 11 a.m. (Field 16)

Championship

No. 1 Oak Grove-No. 5 Riverside winner vs. No. 3 Menard-No. 2 Calvary Baptist winner, 5 p.m. (Field 15)

 

Class 1A

Friday's Games

Quarterfinals

Catholic-Pointe Coupee 6, Ouachita Christian 1

Cedar Creek 3, Mangham 2

Ascension Catholic 6, Hanson Memorial 5

Central Catholic 9, St. John 1

Saturday's Games

Semifinals

*No. 1 Catholic-Pointe Coupee vs. No. 12 Cedar Creek, 11 a.m. (Field 17)

No. 3 Ascension Catholic vs. *No. 2 Central Catholic, 11 a.m. (Field 18)

Championship

 

Class B

Friday's Games

Quarterfinals

Florien 6, Converse 0

Fairview 11, Glenmora 7

Monterey 1, Quitman 0

Quitman 2, Anacoco 1, 8 innings

Saturday's Games

Semifinals

No. 6 Monterey vs. *No. 2 Quitman, 11 a.m. (Field 14)

*No. 1 Florien vs. No. 4 Fairview, 11 a.m. (Field 15)

Championship

No. 6 Monterey-No. 2 Quitman winner vs. No. 1 Florien-No. 4 Fairview winner, 5 p.m. (Field 16)

 

Class C

Friday's Games

Quarterfinals

Hackberry 12, Ebarb 0

Kilbourne 8, Downsville 0

Northside Christian 16, Calvin 6

Starks 11, Georgetown 0

Saturday's Games

Semifinals

*No. 1 Hackberry vs. No. 5 Kilbourne, 11 a.m. (Field 19)

No. 11 Northside Christian vs. *No. 7 Starks, 11 a.m.(Field 20)

Championship

No. 1 Hackberry-No. 5 Kilbourne winner vs. No. 11 Northside Christian-No. 7 Starks winner, 5 p.m. (Field 13)

Powered by WorldNow