Sam Houston, Sulphur, St. Louis advance in softball playoffs - KPLC 7 News, Lake Charles, Louisiana

Sam Houston, Sulphur, St. Louis advance in softball playoffs

Posted: Updated:
(Source: LHSAA) (Source: LHSAA)
SOUTHWEST LOUISIANA (KPLC) -

Sulphur, Sam Houston, St. Louis and Iota won Tuesday night in the first round of the Louisiana High School Athletic Association's softball playoffs.

Three-time defending champion Sam Houston crushed Fontainebleau 10-5 in 5 innings. The No. 14 Lady Broncos will travel to play No. 3 Live Oak on Friday with a trip to the Fast Pitch 56 tournament on the line.

The No. 16 Lady Tors had little trouble dispatching Zachary and will play at top-seed St. Amant on Friday.

Iota beat Westlake in five innings and will host No. 11 Jena in the next round while St. Louis crushed Erath and gets Evangel Christian on the road for the regional matchup.

The quarterfinal, semifinal and championship games will be played May 2-3 at the Fast Pitch 56 Tournament at Frasch Park in Sulphur. The complete pairings can been seen HERE or by going to http://bit.ly/1tfpcB2.

 

 

Class 5A

Bi-District Round

Sulphur 11, Zachary 4

Sam Houston 10, Fontainebleau 0, 5 innings

Regional Round

No. 16 Sulphur at No. 1 St. Amant, 4 p.m. Friday

No. 14 Sam Houston at No. 3 Live Oak, 5 p.m. Friday

 

Class 3A

Bi-District Round

St. Louis 10, Erath 3

Iota 15, Westlake 4, 5 innings

Parkview Baptist 7, South Beauregard 0

Regional Round

No. 9 St. Louis at No. 8 Evangel Christian, 4 p.m. Saturday

No. 11 Jena at No. 6 Iota, 5 p.m. Friday

 

Class 2A

Bi-District Round

Opelousas Catholic 8, Pickering 4

Riverside Academy 18, Oakdale 3, 4 innings

DeQuincy 6, Kinder 5

Rosepine 4, Westminster Christian 1

Regional Round

No. 13 DeQuincy at No. 4 Rosepine, 6 p.m. Friday

 

Class 1A

Bi-District Round

St. Edmund 10, South Cameron 2

Merryville 11, Ascension Christian 6

Grand Lake 8, Lafayette Christian 2

Central Catholic 12, Oberlin 2, 6 innings

Regional Round

No. 19 Merryville at No. 3 Ascension Catholic, 3 p.m. Friday

No. 11 Hanson Memorial-No. 22 Vermilion Catholic winner at No. 6 Grand Lake, 5 p.m. Friday

 

Class B

Bi-District Round

Fairview 9, Dodson 2

Pitkin 5, Grace Christian 4

Choudrant 7, Bell City 1

Monterey 15, Evans 0, 4 innings

Regional Round

No. 4 Fairview at No. 20 Stanley, 5 p.m. Friday

No. 14 Pitkin at No. 3 Castor, 5 p.m. Friday

 

Class C

Regional Round

No. 16 Grand Isle at No. 1 Hackberry, 4 p.m. Wednesday

Downsville 3, Elizabeth 2, 8 innings

No. 10 St. Joseph's-Plaucheville at No. 7 Starks, 5 p.m. Thursday

No. 15 Singer at No. 2 Georgetown, 4 p.m. Thursday

Copyright KPLC 2014. All rights reserved.

Powered by WorldNow