Warren Easton tops DeRidder in semifinal at Top 28 tourney - KPLC 7 News, Lake Charles, Louisiana

Warren Easton tops DeRidder in semifinal at Top 28 tourney

Posted: Updated:
LAKE CHARLES, LA (KPLC) -

DeRidder's comeback bid fell short Thursday night as the Lady Dragons lost 63-52 to Warren Easton in a Class 4A semifinal game.

DeRidder, which trailed by 15 points at the end of the third quarter, was the only Southwest Louisiana team playing Thursday night in the girls Top 28 basketball tournament at Burton Coliseum in Lake Charles.

The Lake Area got off to a great start Tuesday as Hackberry, Lacassine and Fairview won to advance to the championship round.

Top-seeded Fairview, the seven-time defending state championship, will play No. 3 Lacassine starting at 6 p.m. Friday. It is the third straight season, and fifth time in eight years, that the teams have met in the final. The last time Fairview lost in a finale was 2006 when it lost 42-36 to Holden.

Top-seeded Hackberry will face No. 3 Summerfield at 4 p.m. Friday with the Class C crown on the line.

Things didn't go quite as well for Southwest Louisiana on Wednesday, when Pickering, Lake Arthur and Merryville lost in semifinal games.

 

 

Top 28 Tournament Daily Schedule

Tuesday-Saturday

Burton Coliseum, Lake Charles

Local teams in bold

Tuesday

Class C Semifinal: Summerfield 43, Elizabeth 41

Class C Semifinal: Hackberry 50, Plainview 43

Class B Semifinal: Lacassine 54, Stanley 44

Class B Semifinal: Fairview 87, Anacoco 59

Wednesday

Class 1A Semifinal: North Central 61, Arcadia 58

Class 1A Semifinal: Central Catholic 68, Merryville 51

Class 4A Semifinal: Salmen 51, St. Thomas More 33

Class 2A Semifinal: North Caddo 57, Pickering 36

Class 2A Semifinal: Doyle 49, Lake Arthur 47

Thursday

Class 3A Semifinal: University Lab 70, John Curtis 61

Class 5A Semifinal: Destrehan 70, Helen Cox 57

Class 5A Semifinal: Mount Carmel 70, Denham Springs 52

Class 3A Semifinal: Ville Platte 73, Albany 64

Class 4A Semifinal: Warren Easton 63, DeRidder 52

Friday

Class C Championship: No. 1 Hackberry vs. No. 3 Summerfield, 4 p.m.

Class B Championship: No. 1 Fairview vs. No. 3 Lacassine, 6 p.m.

Class 2A Championship: No. 1 North Caddo vs. No. 3 Doyle, 8 p.m.

Saturday

Class 1A Championship: No. 1 North Central vs. No. 2 Central Catholic, 2 p.m.

Class 3A Championship: No. 1 Ville Platte vs. No. 3 University Lab, 4 p.m.

Class 5A Championship: No. 9 Mount Carmel vs. No. 6 Destrehan, 6 p.m.

Class 4A Championship: No. 1 Salmen vs. No. 2 Warren Easton, 8 p.m.

 

Copyright 2014 KPLC. All rights reserved.

Powered by WorldNow